Strona Główna

Młodzież z Białorusi o stażach w Polsce.

Szukając w ogłoszeniach pracy jakiejkolwiek posady, stałym wymaganiem jest doświadczenie zawodowe (minimum 2 lata w danej branży), staż, języki obce. Wszystkie wymienione cechy powinny znaleźć się w CV młodej, ambitnej osoby, na dodatek nie mającej powinności rodzinnych.

Będąc studentką czwartego roku mam niepewność co do swojej przyszłości zawodowej. Dwumiesięczny staż zawodowy, który odbyłam pod patronatem PBIHP jest nieporównywalnym doświadczeniem, które pomogło mi zorientować się w dzisiejszych warunkach rynku pracy. Od strony wewnętrznej zapoznałam się ze strukturą funkcjonowania dużych przedsiębiorstw oraz drobnych gospodarstw domowych, odwiedziłam dosyć interesujące instytucje otoczenia biznesu oraz uczestniczyłam w seminarium poświęconym zagadnieniom związanym z Unią Celną Białoruś – Kazachstan – Rosja…. Teraz wiem jaka praca okazałaby się ciekawa dla mnie po studiach…”

Olga Komicz z Mińska
„W okresie od 27 września do 19 listopada 2010 r. ja miałam staż zorganizowany przez Polsko – Białoruska Izbę Handlowo – Przemysłową… dla mnie ten staż był bardzo pomocny. Z każdego etapu coś skorzystałam, zyskałam ogromną wiedzę. Na przykład na zakładach mięsnych i mleczarskich ja zobaczyłam cały proces wyprodukowania produktów spożywczych, od początku do końca (na zakładach mięsnych – od końca do początku). Pracowaliśmy razem z pracownikami po 6 – 8 godzin każdego dnia, co jest bardzo pomocne dla prawidłowej oceny pracy ludzkiej. Oprócz tego, lepiej zrozumiałam znaczenie każdego etapu produkcji (opakowanie, rozmieszczenie towaru do sprzedaży w sklepie oraz takie usługi, które nie są jeszcze na Białorusi, na przykład krojenie szynki i mielenie mięsa w sklepie firmowym)
Podczas 2 tygodni staży w gospodarstwach mleczarskich (najpierw we wsi Hanna, potem we wsi Napraty) ja lepiej zrozumiałam życie polskiej wsi. Tak, teraz mam pojęcie o sposobie życia na wsi a także o wyższości specjalizacji, podziału pracy (teraz na wsi w pracy wykorzystują dużo nowych technologii, praca automatyzowana) Z pracy w biurze turystycznym i w PBIHP ja skorzystałam przede wszystkim z praktyki językowej, wiedzy o znaczeniu dokładnej organizacji i o znaczeniu szerokiego profilu każdego specjalisty….”

Przytaczamy urywki z tylko dwóch ciekawych prac końcowych naszych stażystek, które były uczestniczkami stażu organizowanego przez Polsko – Białoruską Izbę Handlowo – Przemysłową w ramach Programu Operacyjnego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, Priorytet 3, Obszar wsparcia 12. Każda z 12 prac nie tylko jest inna, jest także lustrem odbijającym osobowość i doświadczenia jej autora.